23. NIEDZELA ZWYKŁA ODPUST KU CZCI PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO (09.09.2018)

Przeżywamy w dniu dzisiejszym w naszej wspólnocie parafialnej Uroczystość Odpustową ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. Dla nas chrześcijan uroczystość ta, ma szczególną wymowę. Tym bardziej wyrazistą, gdyż wielu ludzi współczesnego świata, nawet i chrześcijan, nie tylko nie chce zagłębić się w tajemnicę krzyża, a wręcz przeciwnie, odrzuca ją lub uważa za nieistotną.

Dążenie do sukcesu i do bycia zwycięzcą w życiu, w pracy, w studiach, w ekonomicznym wzroście i dobrobycie jest dla wielu nie do pogodzenia z wyrzeczeniami tak bardzo często utożsamianymi z niesieniem krzyża codzienności.

Krzyż, symbol chrześcijaństwa i samego Chrystusa, jest dla wielu niewygodny i uważany za wyraz nietolerancji religijnej. Dla innych to archaizm, który należy już przeszłości, do której nie ma po co więcej wracać, a najlepiej byłoby wymazać ją z kart historii. Dlatego trzeba go usunąć ze ścian domów czy miejsc publicznych lub zastąpić go innymi, bardziej współczesnymi wyrazami sztuki. Po co ma kłuć w oczy? Po co ma przypominać o Jezusie i jego nauczaniu? Przez innych jest używany jako znak sprzeniewierzenia albo też jako symbol, który trzeba unicestwić wraz z chrześcijaństwem. Dlatego też burzą kościoły, bezczeszczą znaki religijne, krzyżują niektórych wiernych. Ileż innych przykładów walki z krzyżem i z tym, co on oznacza, można by tu przytoczyć z nie tak odległej czy współczesnej historii.

Może dziś jest dobra okazja do tego, aby ten Krzyż na nowo wytrzeć z pyłu, ucałować i wziąć na swoje plecy. Może dziś jest dobra okazja do tego, żeby znowu podnieść oczy ku górze. Może dziś warto zrozumieć, że nie ma w innym znaku zbawienia, może dziś warto upaść przed Krzyżem na kolana i prosić Boga o siły, aby donieść swój krzyż do końca. A przede wszystkim podziękować Bogu za Jego wielką miłość i prosić o łaskę, abyśmy kochali ukrzyżowanego Chrystusa bardziej niż kogokolwiek albo cokolwiek na świecie.

Jeśli ktoś nie pokocha Jezusa ukrzyżowanego, nie pokocha Go nigdy.

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

W dniu dzisiejszym Msze Święte: 7.00, 9.00, o godz. 11.00 Uroczysta Suma Odpustowa z Procesją Eucharystyczną, której będzie przewodniczył Ks. dr Andrzej Dudek i o godz. 18.00 wieczorna Msza Święta.
Dzisiaj możemy zyskać Odpust zupełny pod zwykłymi warunkami: łaska uświęcająca, Komunia święta, modlitwa w intencjach Ojca Świętego oraz wyzbycie się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu. Skorzystajmy też z możliwości ucałowania Relikwii Krzyża Świętego po Mszach Świętych.
Dziękujemy wszystkim, którzy w tygodniu przygotowującym nas do Uroczystości Odpustowej, poprzez spowiedź sakramentalną, wspólną modlitwę w rodzinach, uczestnictwo we Mszach Św. i Drogach Krzyżowych, przygotowywali się do dzisiejszej uroczystości. Dziękujemy tym, którzy włączyli się w przygotowanie i prowadzenie rozważań i medytacji w czasie Dróg Krzyżowych.
Pragniemy podziękować: Kręgowi Rodzin, Nadzwyczajnym Szafarzom Komunii Św., Franciszkańskiemu Zakonowi Świeckich, Dzieciom, DSM, Scholii, Ministrantom, Młodzieży, Lektorom, Grupie Młodzieżowej, Rodzinie Bł. Edmunda Bojanowskiego i Parafialnemu Oddziałowi Caritas. Bóg zapłać. Dziękując pragniemy prosić Chrystusa by udzielał wszystkim błogosławieństwa i tak potrzebnych łask w codziennym życiu a także pomagał nam w budowaniu naszej rodziny parafialnej.
W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
W piątek będziemy przeżywać Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Będzie to również szczególny dzień dla naszej wspólnoty parafialnej. W tym dniu będzie całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu - Dzień Skupienia i Modlitwy do Chrystusa Ukrzyżowanego. Rozpoczęcie o godz. 6.30. Mszą Św. po niej wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpoczęcie Godzinkami o Męce Pańskiej całodziennej Adoracji, która zakończy się o godz. 17.50, podziękowaniami i prośbami do Chrystusa Ukrzyżowanego. Następnie Koronka do Miłosierdzia Bożego w której będziemy polecać naszych bliskich zmarłych, o godz. 18.00 Msza Święta, a bezpośrednio po niej Droga Krzyżowa i ucałowanie relikwii Krzyża Świętego.
Od przyszłej niedzieli powracamy do porządku odprawiania Mszy świętych w ciągu roku. Msze Święte będą o godz. 7.00, 9.00, 10.30 dla dzieci, 12.00 i 18.00.
W Parafii Katedralnej trwają Uroczystości Odpustowe i Tydzień Maryjny. Nasza wspólnota parafialna zaproszona jest na specjalną Mszę Św. we wtorek o godz. 18.00, ks. proboszcz będzie sprawował Mszę Św. w intencji całej naszej wspólnoty parafialnej.
Bardzo serdecznie zapraszam członków Rady Parafialnej, na spotkanie w środę 12. września, po Mszy Św. wieczornej, spotkanie będzie na plebanii.
Pragniemy podziękować Panu Organiście Wojciechowi Chruściel, za wykonanie i podarowanie do naszego kościoła, specjalnych regałów na prasę i biuletyny parafialne, znajdują się one przy głównym wejściu do naszej świątyni, dlatego od dzisiejszej niedzieli samodzielnie zabierajmy gazety a ofiary zostawiajmy w skarbonce.
Ofiary, które były w dotychczasowej skarbonce św. Antoniego w kwocie 936 zł. zostaną przekazane na fundusz Caritasu parafialnego.
W najbliższą niedzielę przed kościołem będą zbierane ofiary na pokrycie kosztów, renowacji Kaplicy Ogrojca i Figury Chrystusa Zmartwychwstałego. Wszystkim ofiarodawcom już teraz z serca dziękujemy. Bóg zapłać.
W niedzielę 23. września, organizowana jest autokarowa pielgrzymka na XXXIII Ogólnopolską Pielgrzymkę Rodzin do Częstochowy z naszego dekanatu - Tarnów Północ, szczegółowe informacje w zakrystii i kancelarii parafialnej.
Organizowana jest również coroczna pielgrzymka autokarowa do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic w niedzielę 30. września. Zapisy i szczegółowe informacje w zakrystii.
W czwartek 13. września spotkanie Rady Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Domu Katechetycznym po wieczornej Mszy Św. a w czwartek 20. września spotkanie formacyjne, które rozpocznie się o godz. 18.00, Mszą Św. i będzie kontynuowane w Domu Katechetycznym.
W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
W czwartek: 13 września – św. Jan Chryzostom (ok. 349-407), biskup Konstantynopola, jeden z czterech wielkich doktorów Kościoła wschodniego.
W sobotę: 15 września – Najświętsza Maryja Panna w Jej tajemnicach bolesnych.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za obecność na naszym parafialnym Odpuście. Dziękujemy wszystkim naszym Drogim Parafiankom i Parafianom, Gościom i Pielgrzymom do Chrystusowego Krzyża. Bóg zapłać. Niech Chrystus cierpiący na Krzyżu udzieli wszystkim błogosławieństwa i potrzebnych łask.
Bardzo dziękujemy wszystkim za przygotowanie Uroczystości Odpustowej. Bóg zapłać.
Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia błogosławieństwa Bożego. Zapraszamy jak zwykle do Stołu Pańskiego.
Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże.
Umocnieni udziałem we Mszy Świętej, która jest uobecnieniem krzyżowej ofiary naszego Pana, przyjmijmy Boże błogosławieństwo.
Podejdźmy ucałować Relikwie Krzyża Świętego.