Komunikat Biskupa Tarnowskiego w związku z utworzeniem Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II

Drodzy Diecezjanie!

W dniu 20 grudnia 2017 r. został powołany w naszej diecezji Uniwersytet Nauczania Społecznego Jana Pawła II. Niniejsze dzieło stanowi konkretną odpowiedź Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej na ustanowienie św. Jana Pawła II pierwszorzędnym Patronem Akcji Katolickiej w Polsce. Poprzez działalność Uniwersytetu Akcja Katolicka chce ułatwić szerokiemu odbiorcy pogłębianie i korzystanie z bogatego dorobku myśli, nauczania i dokonań Jana Pawła II. Święty Papież w encyklice Centesimus annus w zwięzły sposób zdefiniował zadanie katolickiej nauki społecznej: „być w drodze z człowiekiem”, czyli towarzyszyć mu na każdej płaszczyźnie jego życia. Taki cel stawia sobie także nowo powołany Uniwersytet Nauczania Społecznego.

W dniu 5 stycznia br. została ustanowiona również Rada Programowa Uniwersytetu, którą tworzą przedstawiciele różnych środowisk naukowych, specjaliści z wielu dziedzin, a także przedsiębiorcy, którzy w podejmowanych przez siebie działaniach kierują się wskazaniami społecznego nauczania Kościoła.

Biuro Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II – którego dyrektorem został Asystent Kościelny Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej ks. dr Jan Bartoszek – znajduje się w siedzibie Kurii Diecezjalnej. Udział w zajęciach podstawowych jest darmowy. Wykłady będą odbywać się w godzinach od 17.00 do 19.00 w następujących miejscach:

Tarnów – aula Jana Pawła II (obok katedry);

Nowy Sącz – aula przy bazylice, parafia św. Małgorzaty;

Bochnia – Bursa, parafia św. Mikołaja;

Mielec – aula przy bazylice, parafia św. Mateusza;

Krużlowa – aula przy parafii.

Do udziału w zajęciach w semestrze, który rozpocznie się 5 lutego br., można zapisywać się od 10 do 31 stycznia br. na specjalnym formularzu dostępnym na stronie internetowej Akcji Katolickiej.

Gorąco zachęcam wszystkich zaangażowanych w ruchy i stowarzyszenia katolickie, nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, członków Parafialnych Rad Duszpasterskich, samorządowców oraz przedsiębiorców z terenu diecezji tarnowskiej do skorzystania z tej godnej uwagi propozycji. Specyfiką nauczania społecznego Kościoła jest właśnie to, iż chce ono prowadzić do podejmowania konkretnych działań zmieniających w katolickim duchu rzeczywistość społeczną. Głęboko ufam, że działalność Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II będzie owocnie służyć realizacji tego celu.

Wszystkim współtworzącym Uniwersytet oraz jego słuchaczom udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

Andrzej Jeż

Tarnów, 05 stycznia 2018 r.