V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 18 marca 2018 r.

Wywyższony i umierający na krzyżu Syn Boży dokonuje odkupienia wszystkich ludzi i zawiera ze swoim ludem nowe i wieczne przymierze – tak w jednym zdaniu można by streścić przesłanie dzisiejszej liturgii słowa. Przez śmierć Chrystusa Bóg pojednał świat z sobą i zawarł Nowe Przymierze ze swoim nowym ludem. Naszą wdzięczną odpowiedzią niech będzie jeszcze większa gorliwość w spełnianiu dobrych uczynków, przylgnięcie do naszego Pana i Zbawiciela oraz posłuszeństwo Jego słowu. Pomogą nam w tym rozpoczynające się Rekolekcje Wielkopostne. Dla starszych poprowadzi Ks. prałat Andrzej Liszka, którego bardzo serdecznie witamy. Rekolekcje dla dzieci i młodzieży poprowadzi od jutra do środy Ks. Grzegorz Sroka.

1. Dzisiaj Msze święte jak w każdą niedzielę. Po południu o godz. 17.00 Gorzkie Żale na które serdecznie zapraszamy. Po nich wieczorna Msza święta o godz. 18.00.

Przed kościołem zbierane są ofiary na pokrycie kosztów odnowy kapliczki Ogrojca i Figury Pana Jezusa Zmartwychwstałego. Bóg zapłać za każdą życzliwą ofiarę.

2. W tygodniu spotkania rekolekcyjne dla wszystkich będą rano o godz. 7.30 i wieczorem o godz. 18.00. Ofiary na cele rekolekcji będą zbierane na Mszach świętych rano i wieczorem w poniedziałek i we wtorek. Szczegóły Rekolekcji dla starszych, dla młodzieży i dzieci są w gablocie ogłoszeń, na stronie internetowej naszej parafii i w Biuletynie, który prosimy zabrac.

3. W środę będzie Spowiedź Rekolekcyjna przed Świętami Wielkanocnymi. Spowiedź rozpocznie po Mszy świętej od godz. 8.30 i trwać będzie do godz. 18.00 z przerwami podanymi w programie. Po południu Spowiedź rozpocznie się od godz. 14.30 do 18.00 z przerwą od godz. 16.00 do 16.45 na Mszę św. dla chorych. O godz. 18.00 będzie Msza święta wieczorna z Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i zakończenie Rekolekcji.

4. W tygodniu od czwartku Msze święte rano o godz. 6.30 a wieczorem o godz. 17.00. Pierwsza Droga Krzyżowa w piątek o godz. 17.00 po niej Msza święta. Druga o godz. 19.00.Zapraszamy.

5. Przyszła niedziela, będzie już Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej. Podczas Mszy Świętej o godz. 10.30 poświęcimy palmy, które będą przypominały jerozolimskie palmy, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza. Prosimy o wykonanie pięknych palm jak w ostatnich latach. Pamiętajmy o nabyciu paschalików i baranków wielkanocnych. Po Mszy św. o godz. 7.00 nabożeństwo i zmiana tajemnic różańcowych dla Ojców.

6. Składka na tacę w Niedzielę Palmową jest przeznaczona na Seminarium Duchowne w Tarnowie. Jest to tzw. Jałmużna postna, to znaczy, że kto korzystał z dyspensy i w okresie Wielkiego Postu spożywał pokarmy mięsne, to z tego tytułu ma złożyć ofiarę. Ta właśnie ofiara jest przeznaczona na Seminarium Duchowne w Tarnowie.

7. Zapraszamy na tegoroczne „Wakacje z Bogiem” dla dzieci i młodzieży w terminie od 17 do 28 lipca w Kołobrzegu. Zapisy i bliższe informacje u s. Barbary. Pierwszeństwo przyznajemy osobom zaangażowanym w grupy parafialne: Dziewczęcą Służbę Maryjną, chórek, Liturgiczną Służbę Ołtarza.

8. W następną niedzielę 25 marca Dziewczęca Służba Maryjna i chórek zapraszają na świąteczny „kiermasz słodkości” – tradycyjnie po Mszy św. o godz. 9.00, 10.30 i 12.00 . Pozyskane ofiary zostaną przeznaczone dla wspólnot.

9. Jutro przypada uroczystość św. Józefa, oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i patrona Kościoła. Niech św. Józef opiekuje się solenizantami i jubilatami rozpoczynającego się tygodnia.

10. Wszystkim życzymy pięknego przeżycia niedzieli i Rekolekcji Wielkopostnych. Szczęść Boże na cały tydzień.

OGŁOSZENIA DODATKOWE

Od dzisiejszej, piątej niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty,. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu Męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Apel ten kierujemy zwłaszcza do tych, którzy jeszcze w tym roku nie uczestniczyli w tych pięknych nabożeństwach.

Już po raz ósmy od środy 21 marca do soboty 24 marca br.Bazylice Katedralnej w Tarnowie odbędzie się Festiwal Paschalny MUSICA POETICA. Podczas koncertów usłyszymy wybitne dzieła muzyki wielkopostnej w wykonaniu znakomitych artystów. Festiwal honorowym patronatem objął: Biskup Tarnowski Andrzej Jeż. Szczegóły na plakatach. Wstęp wolny.