VI NIEDZIELA WIELKANOCNA 29 IV 2018 ROK

Pan Jezus porównał dzisiaj siebie do krzewu winnego, a nas wierzących w Niego do latorośli. Tylko latorośl, która trwa w krzewie, może wzrastać. Trwać w Chrystusie to czerpać żywotne soki z Jego nauki i sakramentów. Kto nie stara się być blisko Zbawiciela, naraża się na bycie niegodnym udziału w królestwie Bożym.

Dzisiejsza składka na tacę przeznaczona jest na pokrycie kosztów ogrzewania. Choć skończył się sezon grzewczy to trzeba zapłacić rachunki.

1. Msze św. jak w każdą niedzielę. O 18.00 Msza święta wieczorna.

2. Dzisiaj, z inicjatywy MIVA Polska, modlimy się za kierowców i innych użytkowników dróg, przypominając sobie obowiązek przestrzegania zasad ruchu drogowego, jako fundamentu bezpieczeństwa.

3. Dzisiaj także przypada 73. rocznica wyzwolenia obozu w Dachau. W Dniu Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego pamiętajmy w modlitwie o kapłanach, którzy złożyli wielką ofiarę z życia w czasie II wojny światowej.

4. Od wtorku, 1 maja rozpoczynamy codzienne nabożeństwa majowe z litanią loretańską. Zachęcamy do wspólnej modlitwy maryjnej w kościele o godz. 18.00, a także przy kapliczkach rozsianych w różnych zakątkach naszej parafii.

5. Dnia 2 maja obchodzimy w Polsce Dzień Polonii i Dzień Flagi Narodowej, pamiętajmy o jej zawieszeniu. a nazajutrz wspominamy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Niech te dni staną się dla nas okazją do okazania uczuć patriotycznych, eksponowania barw narodowych i łączności duchowej z naszymi rodakami na emigracji.

6. W środę zapraszamy młodzież klas VII i II klas gimnazjalnych na comiesięczne spotkanie przed Bierzmowaniem. Rozpoczęcie nabożeństwem majowym o godz. 18.00.

7. W czwartek, 3 maja będziemy obchodzić uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. Na Msze Święte zapraszamy o godz. 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00. W tym dniu z racji czwartku przed pierwszym piątkiem miesiąca będziemy modlić się także o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

8. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca, poświęcony wynagrodzeniu Najświętszemu Sercu Pana Jezusa za grzechy świata. W tym dniu starajmy się także umożliwić naszym chorym w domach przyjęcie Komunii św. wynagradzającej. Prosimy ich zgłosić w zakrystii i usłużyć dwoma samochodami od godz. 7.45. Jest to też okazja aby pamiętać o Misjach i wspierać je modlitwą i ofiarą podczas wieczornej Mszy św.

Spowiedź przed I piątkiem w środę, czwartek i piątek od godz. 17.00.

9. Siostry Służebniczki jak co roku wyruszają 1 maja na Pieszą Pielgrzymkę do Tuchowa, by prosić o dar nowych powołań. Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego wędrowania. Zbiórka o godz. 7:45 przy kościele Trójcy Przenajświętszej w Tarnowie - na Terlikówce. O 14.00 Eucharystia w Tuchowskim Sanktuarium a po niej wspólna agapa. Wszystkich chętnych zapraszamy.

10. Matura kończy pewien okres w życiu i jednocześnie rozpoczyna dorosłe życie . Matura to trudny, ale i piękny dzień. Życzymy wszystkim Maturzystom zdania egzaminów oraz podejmowania dobrych decyzji dotyczących przyszłości. Polecamy Ich opiece Matki Najświętszej i zapraszamy wszystkich maturzystów do udziału w nabożeństwach majowych. Taka jest piękna tradycja.

11. W miniony tygodniu odeszła do wieczności + Danuta Kabat l. 81. Rodzinie składamy wyrazy współczucia a Jej duszę polecamy Miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu a nasz Panie….

12. Życzymy, aby przeżywający w tym tygodniu imieniny, urodziny czy inne jubileusze obficie zaczerpnęli duchowych łask od Chrystusa, prawdziwego krzewu winnego. A na cały tydzień wszystkim życzymy Szczęść Boże.

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi RP.

Dzień Flagi RP obchodzony jest w Polsce od 2004 roku. Święto zostało wprowadzone nowelą ustawy z 20 lutego 2004 roku o godle, barwach i hymnie RP. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Polskie barwy narodowe mają jako jedne z nielicznych w świecie pochodzenie heraldyczne. 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi.

Wcześniej, obok barw biało-czerwonych, używane były także inne barwy."Izba senatorska i poselska po wysłuchaniu wniosków komisji sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni łączyć się wszyscy Polacy, postanowiły i stanowią: Artykuł 1. Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym. Artykuł 2. Wszyscy Polacy (...) te kolory nosić mają w miejscu, gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były" - tak brzmiała ustawa przyjęta w 1831 roku przez Sejm.