XVII NIEDZIELA ZWYKŁA – 29 LIPCA 2018

 

Gromadzimy się przed ołtarzem Pana jako jedna rodzina dzieci Bożych. W dzisiejszej liturgii słowa usłyszymy zachętę do bycia dobrym dla innych, czego przykładem będzie cud rozmnożenia chleba. Przyjmując Chleb Eucharystyczny, podejmijmy dziś postanowienie wyraźniejszego dostrzegania wokół siebie innych. Niech Boża miłość, która w Jezusie najpełniej się objawiła, obejmie także każdego z nas, abyśmy mogli spieszyć z pomocą innym.

1. Msze św. według porządku wakacyjnego 7.00, 9.00, 11.00. Wieczorna Msza święta jak zwykle o godz. 18.00. 2. W środę rozpoczyna się sierpień, w którym wspominamy wiele ważnych dla Polski dat historycznych. 1 sierpnia, przypada 75 rocznica wybuchu powstania warszawskiego. W połowie miesiąca przedmiotem refleksji staną się sierpniowe dni narodowego przebudzenia na przełomie lat osiemdziesiątych na polskim Wybrzeżu. Wspomnijmy też „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Niech to bogactwo sierpniowych rocznic i wielkich świąt utwierdzi naszą wiarę i ufność w moc i potęgę Pana wieków. Niech wspomnienie tego patriotycznego zrywu przypomina nam nieustannie o potrzebie modlitwy za naszą umiłowaną Ojczyznę, za tych, którzy za jej wolność oddali życie, oraz za tych, którym powierzono odpowiedzialne stanowiska. Pamiętajmy w środę o Nowennie do Matki Bożej

3. Zachęcamy do podjęcia abstynencji przez 100 dni  od 4 sierpnia do 11 listopada na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczyńmy to z miłości do Ojczyzny w szczególnym okresie zmagania się o wolność.

4. W czwartek, 2 sierpnia przypada wspomnienie Matki Bożej Anielskiej i związany z nim odpust Porcjunkuli. Jest to wyjątkowy przywilej uproszony przez św. Franciszka z Asyżu, aby każdy, kto w tym dniu nawiedzi kościół parafialny i spełni zwykłe warunki odpustu, to znaczy: przyjmie Komunię św. oraz wzbudzi pragnienie uwolnienia się od wszystkich grzechów i pomodli się w intencjach Ojca Świętego, otrzyma odpust zupełny. Kościół można nawiedzić już w środę wieczorem.

5. W tym tygodniu przypada I piątek miesiąca sierpnia. Spowiedź przed I piątkiem będzie w  środę i piątek od godz. 17.00. Chorych odwiedzimy z rejonu Ks. Mieczysława w piątek od godz. 7.45. Prosimy zgłosić ich w zakrystii i usłużyć samochodem. Składka na tacę będzie przeznaczona na potrzeby misyjne Kościoła.

6.  W pierwszą sobotę miesiąca uczcimy Niepokalane Serce Maryi. Tego dnia będziemy szczególnie modlić się za księży proboszczów, we wspomnienie ich patrona, św. Jana Marii Vianneya. Modlimy się też za naszego Ks. Proboszcza Ks. Zdzisława i nowego Ks. Jacka.

7. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia: błogosławieństwa Bożego i opieki świętych Patronów. Zapraszamy jak zwykle do Stołu Pańskiego.

W tym tygodniu patronują nam

- 31 VII – św. Ignacy z Loyoli (1491-1556), prezbiter, wybitny teolog, dla którego najważniejszy był radykalizm chrześcijański, wielki założyciel zakonu jezuitów

- 1 VIII – św. Alfons Maria Liguori (1696-1787), biskup i doktor Kościoła, gorliwy spowiednik, misjonarz i kaznodzieja, jeden z największych pisarzy chrześcijańskich, założyciel zgromadzenie ojców redemptorystów

- 4 VIII – św. Jan Maria Vianney (1786-1859), prezbiter, proboszcz, gorliwy spowiednik, który miłością, surową pokutą i wytrwałą modlitwą dokonał cudu nawrócenia swojej parafii w Ars koło Lyonu.

8. Przypominamy o zapisach na XXXV Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę. Zachęcamy też do nabycia „Gościa Niedzielnego”.

9. W minionym tygodniu odeszli do wieczności: + Janina Opach l. 67 i + Ryszard Madej l. 63. Rodzinom składamy wyrazy współczucia a Ich dusze polecamy Miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu a nasz Panie….

10. Wszystkim parafianom i gościom życzymy dobrej niedzieli i błogosławionego  tygodnia. Szczęść Boże. Przyjmijmy błogosławieństwo. Boże.