XVII NIEDZIELA ZWYKŁA – 30 LIPCA 2017 r.

Modlitwa jest czymś, co nieustannie towarzyszy naszemu życiu. Czasem jesteśmy z niej zadowoleni, a czasem mamy wyrzuty, że nie jest taką jaką być powinna lub że poświęcamy dla niej zbyt mało czasu. Przykładem prostej i pokornej modlitwy są słowa króla Salomona, które usłyszymy w pierwszym czytaniu. Została ona wysłuchana przez Boga i spełniona. Przeżywając drugą niedzielę synodalną pragniemy dzisiaj modlić się o dobre owoce V Synody dla naszej diecezji, czyli także dla naszej parafii i dla każdego z nas wierzących i niewierzących. Biskup prosił nas o modlitwę w intencji V Synodu, dlatego chcemy także przypomnieć sobie znaczenie naszej wspólnej i osobistej modlitwy dla ważnych wydarzeń kościelnych, aby bardziej świadomie podjąć modlitwę za dzieło synodalne.

1. Msze św. według porządku wakacyjnego 7.00, 9.00, 11.00. Wieczorna Msza święta jak zwykle o godz. 18.00.

2. W najbliższy wtorek, 1 sierpnia, przypada 73. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. W połowie miesiąca przedmiotem refleksji staną się sierpniowe dni narodowego przebudzenia na przełomie lat osiemdziesiątych na polskim Wybrzeżu. Wspomnijmy też „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Niech to bogactwo sierpniowych rocznic i wielkich świąt utwierdzi naszą wiarę i ufność w moc i potęgę Pana wieków. Niech wspomnienie tego patriotycznego zrywu przypomina nam nieustannie o potrzebie modlitwy za naszą umiłowaną Ojczyznę, za tych, którzy za jej wolność oddali życie, oraz za tych, którym powierzono odpowiedzialne stanowiska.

3. Wesprzyjmy modlitwą nasz kraj i podejmujących trudy pielgrzymki bądź pracy na polu. Niech będzie to również dar całkowitej lub czasowej abstynencji od wszelkich używek, zwłaszcza od alkoholu. To dobra okazja, by ćwiczyć wolę i ducha.

4. W środę, 2 sierpnia, przypada odpust Porcjunkuli, związany z postacią św. Franciszka z Asyżu. Warunkiem jego uzyskania jest wzbudzenie właściwej intencji, stan łaski uświęcającej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża oraz nawiedzenie parafialnego kościoła. Dokładnie odpust ten można uzyskać w czasie od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia. Skorzystajmy z tej nadzwyczajnej łaski darowania kar doczesnych za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, a jeszcze przez nas nienaprawione.

5. We środę po wieczornej Mszy św. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

6. W tym tygodniu przypada I piątek miesiąca sierpnia. Spowiedź przed I piątkiem będzie w  środę i piątek od godz. 17.00. Chorych odwiedzimy w piątek od godz. 7.45. Prosimy zgłosić ich w zakrystii i usłużyć dwoma samochodami. Składka na tacę będzie przeznaczona na potrzeby misyjne Kościoła.

7.  W pierwszy piątek jest liturgiczne wspomnienie Świętego Jana Marii Vianneya, patrona wszystkich proboszczów. Przez jego wstawiennictwo dziękujemy Bogu za dar Eucharystii oraz prosimy o liczne i święte powołania kapłańskie także z naszej wspólnoty parafialnej. Modlimy się też za naszego Ks. Proboszcza.

8. W przyszłą niedzielę Kościół obchodzi święto Przemienienia Pańskiego, przypominając nam wydarzenie na górze Tabor, gdy Jezus ujawnił swoje bóstwo wobec trzech wybranych uczniów. W ten sposób pomógł im przyjąć w przyszłości prawdę o swoim zmartwychwstaniu. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich.

9. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia: błogosławieństwa Bożego i opieki świętych Patronów. Zapraszamy jak zwykle do Stołu Pańskiego.

W tym tygodniu patronują nam

- 31 VII – św. Ignacy z Loyoli (1491-1556), prezbiter, wybitny teolog, dla którego najważniejszy był radykalizm chrześcijański, wielki założyciel zakonu jezuitów

- 1 VIII – św. Alfons Maria Liguori (1696-1787), biskup i doktor Kościoła, gorliwy spowiednik, misjonarz i kaznodzieja, jeden z największych pisarzy chrześcijańskich, założyciel zgromadzenie ojców redemptorystów

- 4 VIII – św. Jan Maria Vianney (1786-1859), prezbiter, proboszcz, gorliwy spowiednik, który miłością, surową pokutą i wytrwałą modlitwą dokonał cudu nawrócenia swojej parafii w Ars koło Lyonu.

10. Przypominamy o zapisach na XXXV Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę. Zachęcamy też do nabycia „Gościa Niedzielnego”.

11. W minionym tygodniu odszedł do wieczności + Adam Wijas l. 66. Jego pogrzeb będzie jutro w poniedziałek o godz. 15.30. Rodzinie składamy wyrazy współczucia a Jego duszę polecamy Miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu a nasz Panie….

12. Wszystkim parafianom i gościom życzymy dobrej niedzieli i błogosławionego  tygodnia. Szczęść Boże. Przyjmijmy błogosławieństwo. Boże.