INFORMACJE DUSZPASTERSKIE, NIEDZIELA PALMOWA, MĘKI PAŃSKIEJ (05.04.2020).

• Bardzo dziękujemy za duchową łączność i wspólną modlitwę poprzez transmisje internetowe nabożeństw z naszego kościoła.

• Mając na względzie zaistniałą sytuację, w nawiązaniu do dekretów i zaleceń służb, wzywamy do pozostania w domach i do uczestnictwa w celebracjach Wielkiego Tygodnia za pośrednictwem mediów a także do podjęcia w tych dniach szczególnie intensywnej modlitwy rodzinnej. Pomoże w tym specjalny rytuał rodzinny, który zostanie przygotowany przez diecezję i udostępniony w mediach elektronicznych.

• Wszystkie obrzędy będą odprawiane bez udziału wiernych, a jedynie z osobami życia konsekrowanego i osobami, które zmówiły intencje mszalne, maksymalnie 5 osób.

• W obecnej sytuacji nie ma możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania w zwyczajnej formie. Dlatego w naszym kościele od poniedziałku do piątku, zachowując środki ostrożności, zapraszamy na spowiedź indywidualną, w godz. od 8:30 – 10:00 i od 15:00 - 18:00. Wejście do kościoła będzie pojedynczo.

• Przypominamy, że zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, zawsze ilekroć istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla uzyskania stanu łaski uświęcającej wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej” (KPK kan. 916).

• Prosimy wszystkich, aby w Wielką Środę wieczorem w swoich domach przeżyli rodzinne nabożeństwo pojednania. Pomoże w tym specjalny rytuał rodzinny, który został przygotowany i jest udostępniony na naszej stronie internetowej.

• Przypominamy, że Kościół w tych dniach udziela Komunii Św. wyłącznie podczas celebracji liturgicznych oraz osobom umierającym. Dlatego zapraszam do komunii duchowej.

• Święte Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek sprawowaniem pamiątki Ostatniej Wieczerzy – Msza Św. o godz. 18:00, a o godz. 20:30 modlitwa różańcowa.

• W Wielki Piątek o godz. 15:00 będzie Koronka do Miłosierdzia Bożego i Droga Krzyżowa, o godz. 18:00 Liturgia Męki Pańskiej. Po zakończonej liturgii odśpiewamy Gorzkie Żale, o godz. 19:30 będzie Droga Krzyżowa, a o godz. 20:30 modlitwa różańcowa.

• Prosimy wszystkich, aby w Wielki Piątek wyeksponowali w swoich domach wizerunek Chrystusa ukrzyżowanego. Ponieważ tego dnia można zyskać odpust zupełny za adorację krzyża, zachęcamy do odprawienia w domu drogi krzyżowej i modlitwy osobistej, która pozwoli przyjąć owoce Męki Pańskiej.

• W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły i abstynencja od pokarmów mięsnych. Zachęcamy również by zachować post w Wielką Sobotę, aż do Mszy świętej Wigilii Paschalnej.

• Nie będzie tradycyjnego obrzędu błogosławienia pokarmów i wody święconej w kościele. Nie rezygnujmy jednak z przygotowania tradycyjnych pokarmów na stół wielkanocny i dokonajmy obrzędu ich błogosławieństwa przed śniadaniem wielkanocnym.

• W Wielką Sobotę trwajmy w naszych domach w wyciszeniu i skupieniu jednocząc się przez modlitwę z Chrystusem. Liturgię Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę rozpoczniemy o godz. 18:00.

• Ponieważ w tym roku nie ma możliwości zorganizowania procesji rezurekcyjnej, dlatego na zakończenie Wigilii Paschalnej uruchomimy dzwony na 15 minut i odprawimy przygotowany specjalny obrzęd ogłoszenia zmartwychwstania Chrystusa.

• Zachęcamy aby wszyscy, którzy będą uczestniczyli w celebracji Wigilii Paschalnej za pośrednictwem mediów, na czas odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych zapalili świece, wspominając, że właśnie przez ten sakrament Chrystus przeprowadził nas ze śmierci do nowego życia.

• W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego oraz w Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego.

• Przypominamy, że okres w którym należy przyjąć Chrystusa w Komunii św. – czego wymaga od nas trzecie przykazanie kościelne – obejmuje czas od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej (czyli do 7 czerwca br.).

• W miniony czwartek, w 15. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, stanął nowy krzyż na naszej kalwarii. Znajdujemy się w podobnej sytuacji jak nasi ojcowie, gdy przed wiekami, prosili o ustanie epidemii. Myślę, że jest to dla nas wszystkich wymowny znak. Nasi ojcowie się nie zawiedli dlatego wierzę, że i my zwracając się z wiarą i nadzieją do Chrystusa możemy oczekiwać jego pomocy i opieki. Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które przygotowały i wykonały a także zainstalowały krzyż. Dziękujemy wszystkim za pracę i wkład finansowy. Bóg zapłać. ZOBACZ ZDJĘCIA (kliknij)

• Prosimy, aby zatroszczyć się o osoby starsze, samotne i niepełnosprawne z naszego sąsiedztwa, które być może potrzebują pomocy. Bardzo prosimy aby w jakichkolwiek problemach komunikować się dzwoniąc na numer telefonu naszej parafii. Dziękujemy wszystkim za okazywaną pomocy. Bóg zapłać.

• Dziękujemy za ofiary składane na dzieła charytatywne, przy okazji nabywania paschalików i baranków wielkanocnych. Bóg zapłać.

• Dziękujemy za wpłaty na konto, a także za indywidualnie składane ofiary. Bóg zapłać.

• W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności Ś.P. +Henryk Mróz, lat 83. Rodzinie składamy wyrazy współczucia, a jego duszę polecajmy Miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu, a nasz Panie…

• Wszystkie nabożeństwa są transmitowane przez stronę internetową naszej parafii.

Transmisje nabożeństw online: http://www.parafia.intarnet.pl,

link na komputer: http://www.tarnowkrzyz.pl/page1.html,

link na smartfony i tablety: http://tarnowkrzyz.pl/mobile/page1.html.