NIEDZIELA PALMOWA – 25 MARCA 2018 ROK

Dzisiejsza Niedziela Męki Pańskiej wprowadza nas w czas Wielkiego Tygodnia. Słyszymy, jak mieszkańcy Jerozolimy wołają radośnie na cześć Chrystusa: „Hosanna Synowi Dawidowemu". Za kilka dni ten sam tłum będzie krzyczał wobec Sanhedrynu i Piłata: „Na krzyż z Nim". W naszych świątyniach czytany jest opis Męki Pańskiej według Świętego Mateusza. Usłyszymy Go w wykonaniu kleryków naszego Seminarium. W ten sposób liturgia Kościoła przygotowuje nas do przeżycia tajemnic Wielkiego Czwartku, Piątku i Wigilii Paschalnej.

Przypominamy, że składka dzisiejsza na tacę jako jałmużna postna, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią jest przeznaczona na Seminarium Duchowne w Tarnowie. Bóg zapłać w imieniu Seminarium za życzliwe ofiary i wsparcie tej uczelni.

1. Poświęcenie palm z procesją po kościele na Mszy św. o godz. 10.30. Gorzkie Żale o godz.17.00 na które serdecznie zapraszamy wszystkich, szczególnie tych, którzy jeszcze nie byli w tym Wielkim Poście. O godz. 18.00 wieczorna Msza święta.

Po Mszy św. o godz. 7.00 nabożeństwo stanowe i zmiana tajemnic różańcowych dla Ojców.

2. Od tego tygodnia wieczorne Msze święte będą o godz. 18.00. W Wielkim Tygodniu Msze św. rano tylko w poniedziałek, wtorek i w środę. Wieczorem wszystkie nabożeństwa o godz. 18.00.

3. W Wielką Środę Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta, która rozpocznie się na Rynku o godz. 20:00. Bardzo serdecznie zaprasza Ks. Biskup Ordynariusz.

W środę jak zwykle zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

4. W Wielki Czwartek pojedziemy do chorych od godz. 7.45. Prosimy zgłosić ich w zakrystii i usłużyć dwoma samochodami

5. W WIELKI CZWARTEK wraz z całym Kościołem obchodzimy Pamiątkę

Ustanowienia Najświętszego Sakramentu, Najświętszej Ofiary Mszy św. oraz Sakramentu Kapłaństwa. Uroczysta Msza Święta Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. W czasie śpiewu „ Chwała na wysokości Bogu”, odzywają się dzwony na znak radości z otrzymania tak bezcennego daru Eucharystii i Kapłaństwa. Komunię św. można przyjąć tylko podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej. Starajmy się więc jak najliczniej przyjąć Pana Jezusa do swego serca. Po Mszy św. nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i rozpocznie się Adoracja, która będzie wg porządku; od 20.00 – Adorują Matki, Niewiasty, od 21.00 Ojcowie, mężczyźni, od 22.00 – Młodzież żeńska i męska. O godz. 23.00 zakończenie Adoracji. Zróbmy wszystko, aby w tym wielkim dniu nie skarżył się na nas Chrystus „Nie mogliście jednej godziny czuwać ze Mną?”. Bądźmy więc tę godzinę na stanowej Adoracji, by dziękować Panu Jezusowi za dar Eucharystii, wynagradzając za zniewagi i grzechy oraz prosząc o potrzebne łaski.

6. WIELKI PIĄTEKuświadamia nam dzieło Odkupienia całego rodzaju ludzkiego

przez Mękę i Śmierć Pana Jezusa Chrystusa. Jest to również Dzień największej żałoby w roku kościelnym. Dlatego milkną dzwony i organy. Nie mogą jednak milczeć nasze serca. Zachęcamy więc do Adoracji Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy w ciągu dnia. Program szczegółowy Adoracji na Wielki Piątek i Wielką Sobotę jest umieszczony w gablocie ogłoszeń i na stronie internetowej. Rozpoczęcie Adoracji o godz. 8.00.

 1. DROGA KRZYŻOWA o godz. 15.00 – jeśli będzie pogoda na Kalwarii Krzyskiej

 1. LITURGIA WIELKIEGO PIĄTKU rozpocznie się o godz. 18.00. Po jej

zakończeniu przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grogu Bożego, Gorzkie Żale w czasie których będzie Adoracja Krzyża i Adoracja Najświętszego Sakramentu, która potrwa do północy. Od godz. 20.00 - Adorują Matki, Niewiasty, o godz. 21.00 Droga Krzyżowa, od 22.00 - Adorują Ojcowie, od 23.00 Młodzież żeńska i męska.

 1. Na Wielki Piątek prosimy przystroić krzyże przydrożne i przy kościele a także

kapliczki przydrożne.

 1. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły i abstynencja od pokarmów mięsnych.

Zachęcamy również by w miarę możliwości zachować post w Wielką Sobotę aż do Mszy świętej Wigilii Paschalnej.

 1. Niech w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę panuje w całej naszej parafii jak

najpoważniejszy nastrój, skupienie i rozmodlenie.

 1. Podczas Adoracji Krzyża składamy ofiary, które są przeznaczone na utrzymanie

pamiątek po Chrystusie w Ziemi świętej. Do Adoracji Krzyża podchodzimy podczas śpiewu Gorzkich Zali. Podchodzimy także w późniejszym czasie jak dotychczas było w ubiegłych latach. Niech każdy w ten szczególny dzień ucałuje ze czcią Rany Jezusa i Jego Krzyż. Podobnie uczyńmy to w Wielką Sobotę przychodząc z dziećmi do poświęcenia pokarmów, nie zapominajmy odwiedzić Grób Pański i przez chwilę adorować Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

 1. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli spożywamy tylko trzy posiłki w ciągu

całego dnia, w tym jeden do syta; ten post obowiązuje osoby od 18 do 60 roku życia. Ponadto w tym dniu obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych osoby od 14 roku życia. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych dobrze rozciągnąć też na Wielką Sobotę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny.

 1. Bardzo serdecznie prosimy Rodziców; Ministrantów, Lektorów, Dziewczęcej Służby

Maryjnej aby dopilnowali przychodzenia na Adorację w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę wg wyznaczonego porządku przez ich opiekunów a także na Liturgię Triduum Paschalnego. Prosimy także starszych i Młodzież, aby pamiętali o Adoracji nie tylko w wyznaczonym czasie ale wtedy, kiedy kto może a szczególnie wieczorem w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę.

Prosimy o przygotowanie na procesję rezurekcyjną wszystkich feretronów i chorągwi a Młodzieńców do trzymania straży przy grobie.

7. WIELKA SOBOTA - Wigilia Paschalna

 1. W ciągu dnia trwamy w głębokiej zadumie przy Grobie Pańskim od godz. 8.00

adorując Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

 1. Poświęcenie pokarmów wielkanocnych w kościele o godz. 8.00, 9.00, 10.00, 11.00,

12.00 i 15.00. Korzystamy z wody święconej, która będzie przed kościołem.

 1. Liturgia Wigilii Paschalnej będzie o godz. 18.00 rozpocznie się poświęceniem

nowego ognia. Później uroczysta Msza św. z homilią i odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. Wigilia jest najważniejszą celebrą w całym roku. Przynieśmy ze sobą świece, paschaliki by je zapalić w czasie przyrzeczeń chrzcielnych. Podejdźmy z głęboką wiarą i miłością do przeżywania tego świętego czasu naszego Odkupienia i przychodźmy jak najliczniej na sprawowaną Liturgię każdego dnia. Procesja Rezurekcyjna będzie w niedziele rano o godz. 6.30.

8. W czasie Triduum Paschalnego można zyskać Odpust zupełny pod zwykłymi

warunkami – w Wielki Czwartek za odmówienie lub odśpiewanie „Przed tak Wielkim Sakramentem”, w Wielki Piątek za pobożny udział w Adoracji Krzyża i ucałowanie Go, w Wielką Sobotę za odnowienie Przyrzeczeń Chrzcielnych podczas obrzędów Wigilii Paschalnej.

9. NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – największe Święto w naszej religii chrześcijańskiej – katolickiej.

Uroczysta Rezurekcja będzie o godz. 6.00 po niej Msza święta

Następne Msze Święte 9.00, 10.30, 12.00. O godz.15.00 Msza św. połączona z udzielaniem Sakramentu Chrztu św. Nieszpory świąteczne będą połączone z wieczorną Mszą świętą o godz. 18.00.

W drugi dzień Świąt w Poniedziałek Wielkanocny, Msze św. jak w niedzielę o godz.: 7.00, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00. Składka na tacę jest przeznaczona na KUL i PAT.

10. W tym tygodniu wyjeżdżamy pomagać w Spowiedzi: w poniedziałek do Zaczarnia, we wtorek do parafii Chrystusa Dobrego Pasterza i w środę do parafii Św. Józefa i M. B. Fatimskiej.

11. 7. Od Wielkiego Piątku rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego.

12. W tym roku ze względu na Wielki Tydzień uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia został przeniesiony na 9 kwietnia.

13. Rada Osiedla nr 11 „ KRZYŻ” informuje o wyłożeniu do publicznego wglądu, projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w rejonie ul. Wilczej – Krzyż Wschód II. Szczegóły w tablicach ogłoszeń.

14. W minionym tygodniu odeszła do wieczności + Stanisława Jarek l. 80. Rodzinie składamy wyrazy współczucia a Jej duszę polecamy Miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu a nasz Panie…….

15. Nasze uczestnictwo w liturgii Niedzieli Palmowej jest pamiątką wielkich wydarzeń. Ta niedziela na sześć dni przed Paschą przypomniała nam zarówno uroczysty wjazd do Jerozolimy, jak również płacz Jezusa nad miastem, które nie poznało czasu swego nawiedzenia. Prosząc Pana o błogosławieństwo na zakończenie tej Mszy Świętej, prośmy równocześnie o umiejętność rozpoznawania chwil, w których Chrystus przychodzi do nas ze swoją łaską, odczuwając autentyczną radość z nawrócenia każdego człowieka.

Z pomocą Bożej łaski i błogosławieństwa wejdźmy w przeżycia tego Wielkiego Tygodnia, abyśmy mogli doświadczać przechodzenia ze śmierci grzechu do życia w łasce i wolności dziecka Bożego.

Wszystkim na cały Wielki Tydzień życzymy Szczęść Boże.