NIEDZIELA PALMOWA – 9 KWIETNIA 2017 ROK

Dzisiaj wspólnie stajemy pod krzyżem, na którym podczas tej Eucharystii umrze za każdego z nas Chrystus. Wspomnimy mękę Jezusa sprzed dwóch tysięcy lat. Mękę, która jednak dokonuje się także każdego dnia – nieustannie. Bóg bowiem nie przestał nas dostrzegać, nie przestał nas kochać, mimo że odeszliśmy może kolejny raz. On umiera codziennie z miłości, abyśmy mogli w każdej chwili rodzić się do nowego życia w łasce uświęcającej, by mógł w nas żyć. Składka na tacę z dzisiejszej niedzieli jest przeznaczona na Seminarium Duchowne w Tarnowie jako jałmużna postna.

1. Poświęcenie palm z procesją po kościele na Mszy św. o godz. 10.30. Gorzkie Żale o godz.17.00 na które serdecznie zapraszamy wszystkich, szczególnie tych, którzy jeszcze nie byli w tym Wielkim Poście. O godz. 18.00 wieczorna Msza święta. Po Mszy św. o godz. 7.00 nabożeństwo stanowe i zmiana tajemnic różańcowych dla Matek.

W Wielkim Tygodniu Msze św. rano tylko w poniedziałek, wtorek i w środę. Wieczorem wszystkie nabożeństwa o godz. 18.00.

2. W środę jak zwykle zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która będzie po Mszy św. wieczornej. W Wielką Środę Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta, która rozpocznie się na Placu Katedralnym o godz. 20:00 a zakończy się w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.. Bardzo serdecznie zaprasza Ks. Biskup Ordynariusz – KOMUNIKAT

3. W WIELKI CZWARTEK wraz z całym Kościołem obchodzimy Pamiątkę Ustanowienia Najświętszego Sakramentu, Najświętszej Ofiary Mszy św. oraz Sakramentu Kapłaństwa. Uroczysta Msza Święta Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. W czasie śpiewu „ Chwała na wysokości Bogu”, odzywają się dzwony na znak radości z otrzymania tak bezcennego daru Eucharystii i Kapłaństwa. Komunię św. można przyjąć tylko podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej. Starajmy się więc jak najliczniej przyjąć Pana Jezusa do swego serca. Po Mszy św. nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i rozpocznie się Adoracja, która będzie wg porządku; od 20.00 – Adorują Matki, Niewiasty, od 21.00 Ojcowie, mężczyźni, od 22.00 – Młodzież żeńska i męska. O godz. 23.00 zakończenie Adoracji. Zróbmy wszystko, aby w tym wielkim dniu nie skarżył się na nas Chrystus „Nie mogliście jednej godziny czuwać ze Mną?”. Bądźmy więc tę godzinę na stanowej Adoracji, by dziękować Panu Jezusowi za dar Eucharystii, wynagradzając za zniewagi i grzechy oraz prosząc o potrzebne łaski.

4. WIELKI PIĄTEK – uświadamia nam dzieło Odkupienia całego rodzaju ludzkiego przez Mękę i Śmierć Pana Jezusa Chrystusa. Jest to również Dzień największej żałoby w roku kościelnym. Dlatego milkną dzwony i organy. Nie mogą jednak milczeć nasze serca. Zachęcamy więc do Adoracji Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy w ciągu dnia. Program szczegółowy Adoracji na Wielki Piątek i Wielką Sobotę jest umieszczony w gablocie ogłoszeń i na stronie internetowej. Rozpoczęcie Adoracji o godz. 8.00.

a. DROGA KRZYŻOWA o godz. 15.00 – jeśli będzie pogoda na Kalwarii Krzyskiej

b. LITURGIA WIELKIEGO PIĄTKU rozpocznie się o godz. 18.00. Po jej zakończeniu przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grogu Bożego, Gorzkie Żale w czasie których będzie Adoracja Krzyża i Adoracja Najświętszego Sakramentu, która potrwa do północy. Od godz. 20.00 - Adorują Matki, Niewiasty, o godz. 21.00 Droga Krzyżowa, od 22.00 - Adorują Ojcowie, od 23.00 Młodzież żeńska i męska.

c. Na Wielki Piątek prosimy przystroić krzyże przydrożne i przy kościele a także kapliczki przydrożne.

d. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły i abstynencja od pokarmów mięsnych. Zachęcamy również by w miarę możliwości zachować post w Wielką Sobotę aż do Mszy świętej Wigilii Paschalnej.

e. Niech w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę panuje w całej naszej parafii jak najpoważniejszy nastrój, skupienie i rozmodlenie.

f. Podczas Adoracji Krzyża składamy ofiary, które są przeznaczone na utrzymanie pamiątek po Chrystusie w Ziemi świętej. Do Adoracji Krzyża podchodzimy podczas śpiewu Gorzkich Zali. Podchodzimy także w późniejszym czasie jak dotychczas było w ubiegłych latach. Niech każdy w ten szczególny dzień ucałuje ze czcią Rany Jezusa i Jego Krzyż. Podobnie uczyńmy to w Wielką Sobotę przychodząc z dziećmi do poświęcenia pokarmów, nie zapominajmy odwiedzić Grób Pański i przez chwilę adorować Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

g. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli spożywamy tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; ten post obowiązuje osoby od 18 do 60 roku życia. Ponadto w tym dniu obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych osoby od 14 roku życia. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych dobrze rozciągnąć też na Wielką Sobotę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny.

h. Bardzo serdecznie prosimy Rodziców; Ministrantów, Lektorów, Dziewczęcej Służby Maryjnej aby dopilnowali przychodzenia na Adorację w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę wg wyznaczonego porządku przez ich opiekunów a także na Liturgię Triduum Paschalnego. Prosimy także starszych i Młodzież, aby pamiętali o Adoracji nie tylko w wyznaczonym czasie ale wtedy, kiedy kto może a szczególnie wieczorem w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę.

Prosimy o przygotowanie na procesję rezurekcyjną wszystkich feretronów i chorągwi a Młodzieńców do trzymania straży przy grobie.

5. WIELKA SOBOTA - Wigilia Paschalna

a. W ciągu dnia trwamy w głębokiej zadumie przy Grobie Pańskim od godz. 8.00 adorując Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

b. Poświęcenie pokarmów wielkanocnych w kościele o godz. 8.00, 9.00, 10.00, 11.00, 12.00 i 15.00. Korzystamy z wody święconej, która będzie przed kościołem.

c. Liturgia Wigilii Paschalnej będzie o godz. 18.00 rozpocznie się poświęceniem nowego ognia. Później uroczysta Msza św. z homilią i odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. Wigilia jest najważniejszą celebrą w całym roku. Przynieśmy ze sobą świece, paschaliki by je zapalić w czasie przyrzeczeń chrzcielnych. Podejdźmy z głęboką wiarą i miłością do przeżywania tego świętego czasu naszego Odkupienia i przychodźmy jak najliczniej na sprawowaną Liturgię każdego dnia.

6. W czasie Triduum Paschalnego można zyskać Odpust zupełny pod zwykłymi warunkami – w Wielki Czwartek za odmówienie lub odśpiewanie „Przed tak Wielkim Sakramentem”, w Wielki Piątek za pobożny udział w Adoracji Krzyża i ucałowanie Go, w Wielką Sobotę za odnowienie Przyrzeczeń Chrzcielnych podczas obrzędów Wigilii Paschalnej.

7. NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – największe Święto w naszej religii chrześcijańskiej – katolickiej. Uroczysta Rezurekcja będzie o godz. 6.00 po niej Msza święta

Następne Msze Święte 9.00, 10.30, 12.00. O godz.15.00 Msza św. połączona z udzielaniem Sakramentu Chrztu św. Nieszpory świąteczne będą połączone z wieczorną Mszą świętą o godz. 18.00.

W drugi dzień Świąt w Poniedziałek Wielkanocny, Msze św. jak w niedzielę o godz.: 7.00, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00. Składka na tacę jest przeznaczona na KUL i PAT.

8. W tym tygodniu wyjeżdżamy pomagać w Spowiedzi: w poniedziałek do Luszowic we wtorek do parafii Chrystusa Dobrego Pasterza i w środę do parafii Św. Józefa i M. B. Fatimskiej.

9. Z pomocą Bożej łaski i błogosławieństwa wejdźmy w przeżycia tego Wielkiego Tygodnia, abyśmy mogli doświadczać przechodzenia ze śmierci grzechu do życia w łasce i wolności dziecka Bożego. Wszystkim na cały Wielki Tydzień życzymy Szczęść Boże.